Завртеј (Поменово)

Координати: 41°30′54″N 21°39′28″E / 41.51500° СГШ; 21.65778° ИГД / 41.51500; 21.65778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Завртеј


Местоположба 41°30′54″N 21°39′28″E / 41.51500° СГШ; 21.65778° ИГД / 41.51500; 21.65778
Основни податоци
Место Поменово
Општина Чашка
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Завртејархеолошко наоѓалиште во велешкото село Поменово. Претставува населба од римското време. На 300 м источно од селото, лево од потокот по води патот за селот, на површина од три декари се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. Била откриена и надгробна стела со старогрчки натпис. Се чува во Музејот во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 80. ISBN 9989649286.