Мраморје (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мраморје is located in Македонија
Мраморје
Местоположба на Мраморје во Македонија
Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Мраморјеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка. Наоѓалиштето претставува населба од неолитското време. Се наоѓа на 300 метри југозападно од населбата на левиот брег на реката Тополка, од двете страни на патот за Отиштино, на простор од околу 300 × 50 м се среќаваат фрагменти од рачно изработени керамички садови како и камени и орудија изработени од кремен. Во 1990/91 година се извршени посебни ископувања при што била пронајдена повеќеслојна населба од средниот неолит (Анзабегово – Вршник IV) и доцниот неолит (Зелениково II).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069]