Глаучица (Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глаучица


Местоположба 41°41′59″N 21°39′58″E / 41.69972° СГШ; 21.66611° ИГД / 41.69972; 21.66611Координати: 41°41′59″N 21°39′58″E / 41.69972° СГШ; 21.66611° ИГД / 41.69972; 21.66611
Основни податоци
Место Бањица
Општина Чашка
Тип

 утврдена населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Глаучица — утврдена населба од римско време. На 2 километри јужно од селото Бањица, на десниот брег на селската река и покрај патот за Отиштино, на една мала височина во вид на голем тумул има видливи ѕидови од кршен камен и варов малтер, а во средишниот дел на утврдувањето постојат контури од објект. По површината се среќава множество фрагменти од керамички садови, тегули и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 61. ISBN 9989-649-28-6.