Глаучица (Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Глаучица — утврдена населба од римско време. На 2 километри јужно од селото Бањица, на десниот брег на селската река и покрај патот за Отиштино, на една мала височина во вид на голем тумул има видливи ѕидови од кршен камен и варов малтер, а во средишниот дел на утврдувањето постојат контури од објект. По површината се среќава множество фрагменти од керамички садови, тегули и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069