Капиново - Коњарник (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капиново - Коњарник
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Капиново или Коњарникархеолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Се наоѓа северно од железничката станица, во Чашка на десниот брег на реката Тополка. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал а при изградбата на станбените објекти и при изведбата на земјоделските работи биле откриени sидови од повеќе римски објекти. Откриена е и надгробна стела со текст испишан на старогрчки јазик. Археолошките наоди се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069