Ивановско Маало (Богомила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивановско Маало
археолошко наоѓалиште
Ивановско Маало is located in Македонија
Ивановско Маало
Местоположба на Ивановско Маало во Македонија
Местоположба 41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° СГШ; 21.47167° ИГД / 41.59306; 21.47167Координати: 41°35′35″N 21°28′18″E / 41.59306° СГШ; 21.47167° ИГД / 41.59306; 21.47167
Основни податоци
Место Богомила
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ивановско Маалонаселба од доцноантичко време. На североисточната страна од селото Богомила, на еден срт со зарамнето плато и површина од 0,7 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069