Врчва (Отиштино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врчва is located in Македонија
Врчва
Местоположба на Врчва во Македонија
Местоположба 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194Координати: 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Основни податоци
Место Отиштино
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Врчваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Отиштино. Претставува населба од римско време. На 2 км јужно од селото, од левата страна на патот за населбата Чашка, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 80, ISBN 9789989101069