Сулинар (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Сулинарархеолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 200 метри северно на десната страна од железничката пруга за Велес, на блага падина што се спушта кон реката Тополка, на површина од 1, 5 хектар, се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. Во средниот дел на ова наожалиште забележливи се градби со кружен облик и основа со пречник од околу 14–15 метри. Овде е најдена надгобна стела со натпис и релјеф. Се чува во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069