Градиште (Крајници)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861Координати: 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861
Основни податоци
Место Крајници
Општина Чашка
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Крајници, Македонија. Претставува градиште од доцноантичкото време. На 3 км североисточно од селото, на висок рид со зарамнето плато, на површина од околу половина хектар, се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. Видливи се и остатоци од ѕидови од утврдувањето, ѕидани од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.