Припор (Крајници)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861Координати: 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861
Основни податоци
Место Крајници
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Припорархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Крајници, Македонија. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 4 км јужно од селото, по површината на нивите покрај Лешничка Река се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.