Кале (Бусилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°37′22″N 21°42′15″E / 41.62278° СГШ; 21.70417° ИГД / 41.62278; 21.70417Координати: 41°37′22″N 21°42′15″E / 41.62278° СГШ; 21.70417° ИГД / 41.62278; 21.70417
Основни податоци
Место Бусилци
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеградиште од доцноантичко време. На 2,5 километри југоисточно од селото Бусилци, од левата страна на реката Бабуна, на височинка со зарамнето плато спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069