Поповица (Габровник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поповица is located in Македонија
Поповица
Местоположба на Поповица во Македонија
Местоположба 41°31′35″N 21°29′44″E / 41.52639° СГШ; 21.49556° ИГД / 41.52639; 21.49556Координати: 41°31′35″N 21°29′44″E / 41.52639° СГШ; 21.49556° ИГД / 41.52639; 21.49556
Основни податоци
Место Габровник
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Поповицаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Габровник. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 1,5 км северно од селото, од двете страни на патот, на 0,5 хектари се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал. Биле најдени и монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 64. ISBN 9989649286.