Големи Баби (Голозинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големи Баби


Местоположба 41°38′33″N 21°37′43″E / 41.64250° СГШ; 21.62861° ИГД / 41.64250; 21.62861Координати: 41°38′33″N 21°37′43″E / 41.64250° СГШ; 21.62861° ИГД / 41.64250; 21.62861
Основни податоци
Место Голозинци
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Големи Бабинаселба од римското време во атарот на селото Голозинци, Македонија. Во местото Рамниште, кое се наоѓа на десниот брег на Тополка, на 2 километри југоисточно од селото има простор со површина од 700 на 50 метри на кој се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал, потоа делови од мермерна архитектонска пластика и водоводни керамички цевки - тубули. Оттука потекнува торзо од женска статуа што се чува во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 64. ISBN 9989-649-28-6.