Обрамос (Војница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°37′44″N 21°43′38″E / 41.62889° СГШ; 21.72722° ИГД / 41.62889; 21.72722Координати: 41°37′44″N 21°43′38″E / 41.62889° СГШ; 21.72722° ИГД / 41.62889; 21.72722
Основни податоци
Место Војница
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Обрамосархеолошко наоѓалиште во велешкото село Војница, Општина Чашка. Претставува населба од римско време.

На околу 4 км северозападно од селото и околу 1 км пред утоката на реката Бела Вода (Белка) во Бабуна, на површина од 3 ха се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и големо количество кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 64. ISBN 9989-649-28-6.