Мрамор (Крајници)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861Координати: 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861
Основни податоци
Место Крајници
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мраморархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Крајници, Македонија. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 1 км северозападно од селото, на десната страна од селската река, на површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. Капител пронајден на овој локалитет се наоѓа кај лице во селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.