Долно Ѓуѓанце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Долно Ѓуѓанце или Долно Ѓуганце е село во Општина Свети Николе, во околината на градот Свети Николе.


Долно Ѓуѓанце
Долно Ѓуѓанце is located in Македонија
Долно Ѓуѓанце
Местоположба на Долно Ѓуѓанце во Македонија
Регион Овче Поле
Општина Општина Свети Николе
Население 174 жит.
(поп. 2002)
Долно Ѓуѓанце на општинската карта
Долно Ѓуѓанце во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Долно Ѓуѓанце во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Овче Поле, во северните падини на планината Манговица. Оддалечено е 13 километри северно од Свети Николе.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Долно Ѓуѓанце живееле 280 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Долно Ѓуѓанце имало 320 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 174 жители. Следува табела на националната структура на населението:[3]

Националност Вкупно
Македонци 169
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
Други 0

На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 280[1] 320[2] 689 748 772 612 377 237 219 174

Родови[уреди | уреди извор]

Долно Ѓуганце е македонско село.

Според истражувањата од 1957/58 година родови во селото:

  • Староседелци: Арсовци (3 к.), Апостоловци (3 к.), Давчевци (4 к.), Серафимовци (3 к.), Кралевци (6 к.), Ничевци (2 к.), Доганџиевци (1 к.), Учковци (3 к.), Давидковци (4 к.), Бурџевци (4 к.), Џалевци (4 к.), Јосевци (2 к.), Тевковци (3 к.) и Таневци (3 к.) Првите шест рода биле од ист предок, останатите исто така потекнувале од ист предок.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 222.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130-131.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина.