Корболе (Долно Ѓуѓанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корболе
археолошко наоѓалиште
Корболе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Корболе
Корболе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Име Корболе
Место Долно Ѓуѓанце
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Корболе — тумули од железното време. На околу 600 м северно од местото каде што патот за селото се одвојува од патот Св. Николе-Куманово, на еден гребен се наоѓаат два тумула. Тумулот 1, кај мештаните познат уште под името Вршник, има неправилна кружна основа со димензии од 17 х 14 м и височина од 2,5 м. Тумулот 2 лежи 100 м североисточно од првиот и е со издолжена основа од 7 х 5 м и височина од 0,60 м. Северната половина му е оштетена од површински копања, така што во центарот се гледаат неправилно нафрлени камења[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе