ПУ „Кирил и Методиј“ - Долно Ѓуѓанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирил и Методиј

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Свети Николе
Наречено по: Свети Кирил и Методиј
Нас. место: Долно Ѓуѓанци
Адреса: с. Долно Ѓуѓанци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Кирил и Методиј“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Кирил и Методиј“ - Долно Ѓуѓанци; скратено: ПООУ „Кирил и Методиј“) — подрачно основно училиште во селото Долно Ѓуѓанци. Училиштето се наоѓа во самото село Долно Ѓуѓанци.

Училиштето е именувано по сесловенските просветители Кирил и Методиј.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на сретселото во Долно Ѓуѓанци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 41°57′59.99″N 21°57′12.89″E / 41.9666639° СГШ; 21.9535806° ИГД / 41.9666639; 21.9535806