Грнчар (Долно Ѓуѓанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнчар
археолошко наоѓалиште
Грнчар is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грнчар
Грнчар
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Име Грнчар
Место Долно Ѓуѓанце
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грнчар — населба и некропола од хеленистичкото време. На 4 км југозападно од селото, десно од патот Св. Николе-Куманово, по површините на нивите се наоѓаат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. На западниот крај на локалитетот има камени плочи од гробни конструкции [1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069


Шаблон:Архео-Свети Николе