Црква „Св. Никола“ - Долно Ѓуѓанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Долно Ѓуѓанце 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва светиниколска
Местоположба

Координати 41°58′06″N 21°57′21″E / 41.96833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.96833; 21.95583Координати: 41°58′06″N 21°57′21″E / 41.96833° СГШ; 21.95583° ИГД / 41.96833; 21.95583
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во светиниколското село Долно Ѓуѓанци, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, малку издигната во однос на селото, а околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село и со својата местоположба е видлива од поголемиот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната кон крајот на XIX век,[2] на стари темели од XVI или XVII век. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена.[3]

Во Осоговскиот манастир се наоѓа книга донесена од оваа црква.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Иконите се претпоставува дека се дело на зографот Коста Зограф и други непознати мајстори.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 729.
  3. 3,0 3,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-03-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]