Википедија:Предлошки/Држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vista-password.png

Оваа страница е заштитена од понатамошни измени на анонимни корисници, поради сомнителни придонеси на анонимни корисници кои треба да се дискутираат на страницата за разговор.
За да ги видите претходните верзии, стиснете на врската историја.

Голем број статии содржат или имаат потреба од користење на називите на државите заедно со нивните знамиња, како и врска што упатува директно на статијата наменета за самата земја.

Затоа постои оваа серија шаблони која може да ги употребува токму наведените елементи. Во однос на имињата на шаблоните, во главно, користени се ИСО 3166-1 кодовите. Ваквиот систем на избирање на имињата, нормално има свои недостатоци - доста држави имаат слични имиња, па за некои шаблони се користени букви што речиси и воопшто не одговараат на оригиналните имиња на државите. Во ваквите случаи, најмногу поради неможноста за целосна транскрипција на некои латински букви, користени се соодветните англиски или српски називи (на пример за Канада, шаблонот е {{ЦАН}}, а за Виетнам - {{ВИЈ}}). Третата колона, прикажува алтернативни шаблони, кои, исто така, може да се користат.

Постојат два вида шаблони - по вметнувањето на едните, на екранот се прикажува знамето и името на државата, а по испишувањето на другите - само знамето. За повикување на вториот тип шаблон, доволно е само да се додаде буквата З и - (тире) пред шаблонот на соодветната држава. На пример:

За прегледна листа на земјите во светот, видете ја следнава статија, а за ист таков список на знамиња, погледнете ја оваа листа.

Важна напомена: Во случај да создадете или наидете на некој шаблон што повикува одредена држава, а кој отсуствува од долните табели ставете го во колоната белешки и алтернативни кодови.


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

А

Изглед Шаблон
Авганистан Авганистан {{АВГ}}
Австралија Австралија {{АВС}}
 Австрија {{АВТ}}
 Азербејџан {{АЗЕ}}
 Албанија {{АЛБ}}
 Алжир {{АЛЖ}}
Ангола Ангола {{АГО}}
 Андора {{АНД}}
 Антигва и Барбуда {{АТГ}}
 Аргентина {{АРГ}}

Б

Изглед Шаблон
Бангладеш Бангладеш {{БАН}}
Барбадос Барбадос {{БРБ}}
 Бахами {{БХС}}
Бахреин Бахреин {{БАХ}}
 Белгија {{БЕЛ}}
Белизе Белизе {{БЛЗ}}
 Белорусија {{БЛР}}
Бенин Бенин {{БЕН}}
 Боливија {{БОЛ}}
 Босна и Херцеговина {{БИХ}}
Боцвана Боцвана {{БВА}}
 Бразил {{БРА}}
Брег на Слоновата Коска БСК {{БСК}}
Брунеј Брунеј {{БРУ}}
 Бугарија {{БУГ}}
Буркина Фасо Буркина Фасо {{БФА}}
Бурунди Бурунди {{БДИ}}
Бутан Бутан {{БУТ}}

В

Изглед Шаблон
Вануату Вануату {{ВАН}}
 Ватикан {{ВАТ}}
 Венецуела {{ВЕН}}
Виетнам Виетнам {{ВИЕ}}

Г

Изглед Шаблон
Габон Габон {{ГАБ}}
Гамбија Гамбија {{ГМБ}}
Гана Гана {{ГХА}}
 Гвајана {{ГВА}}
Гватемала Гватемала {{ГТМ}}
Гвинеја Гвинеја {{ГИН}}
Гвинеја Бисао Гвинеја-Бисао {{ГБС}}
 Германија {{ГЕР}}
Гренада Гренада {{ГРД}}
 Грузија {{ГРУ}}
 Грција {{ГРЦ}}

Д

Изглед Шаблон
 Данска {{ДАН}}
Демократска Република Конго Демократска Република Конго {{ДРК}}
Доминика Доминика {{ДМА}}
Доминиканска Република Доминиканска Република {{ДОМ}}

Е

Изглед Шаблон
 Европска Унија {{ЕВР}}
Египет Египет {{ЕГИ}}
 Еквадор {{ЕКВ}}
Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја {{ЕКГ}}
Ел Салвадор Ел Салвадор {{ЕСА}}
Еритреја Еритреја {{ЕРИ}}
 Ерменија {{ЕРМ}}
 Естонија {{ЕСТ}}
Етиопија Етиопија {{ЕТИ}}

З

Изглед Шаблон
Замбија Замбија {{ЗАМ}}
Зелен 'Рт Зелен ’Рт {{ЗОС}}}
Зимбабве Зимбабве {{ЗИМ}}

И

Изглед Шаблон
Израел Израел {{ИЗР}}
Индија Индија {{ИНД}}
Индонезија Индонезија {{ИНДО}}
Ирак Ирак {{ИРК}}
Иран Иран {{ИРН}}
 Ирска {{ИРС}}
 Исланд {{ИСЛ}}
Источен Тимор Источен Тимор {{ИСТ}}
 Италија {{ИТА}}

Ј

Изглед Шаблон
Јамајка Јамајка {{ЈАМ}}
Flag of Japan.svg Јапонија {{ЈАП}}
Јемен Јемен {{ЈЕМ}}
Јордан Јордан {{ЈОР}}
Јужна Кореја Република Кореја {{ЈКО}}
Јужна Африка ЈАР {{ЈАР}}

К

Изглед Шаблон
 Казахстан {{КАЗ}}
Камбоџа Камбоџа {{КАМ}}
Камерун Камерун {{КМР}}
Канада Канада {{КАН}}
Катар Катар {{КАТ}}
Кенија Кенија {{КЕН}}
 Кипар {{КИП}}
Камбоџа Камбоџа {{КАМ}}
Народна Република Кина НР Кина {{КИН}}
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Кинески Тајпеј {{КТАЈ}}
Киргистан Киргистан {{КГЗ}}
Кирибати Кирибати {{КИР}}
 Колумбија {{КОЛ}}
Комори Комори {{КОМ}}
Република Конго Република Конго {{КОН}}
Костарика Костарика {{ЦРИ}}
Куба Куба {{ЦУБ}}
 Кувајт {{КУВ}}

Л

Изглед Шаблон
Лаос Лаос {{ЛАО}}
Лесото Лесото {{ЛЕС}}
 Латвија {{ЛЕТ}}
Либан Либан {{ЛИБ}}
Либерија Либерија {{ЛБР}}
Flag of Libya.svg Либија {{ЛБЈ}}
 Лихтенштајн {{ЛИХ}}
 Литванија {{ЛИТ}}
 Луксембург {{ЛУК}}

М

Изглед Шаблон
Мавританија Мавританија {{МАУ}}
Маврициус Маврициус {{МРЦ}}
Мадагаскар Мадагаскар {{МАД}}
Македонија Македонија {{МКД}}
Малави Малави {{МВИ}}
Малдиви Малдиви {{МЛД}}
Малезија Малезија {{МЛЗ}}
Мали Мали {{МАЛИ}}
 Малта {{МАЛ}}
Мароко Мароко {{МАР}}
Маршалски Острови Маршалски Острови {{МАО}}
 Мексико {{МЕК}}
Flag of Myanmar.svg Бурма {{МИЈ}}
СД Микронезија СД Микронезија {{МИК}}
Мозамбик Мозамбик {{МОЗ}}
 Молдавија {{МОЛ}}
 Монако {{МОН}}
Монголија Монголија {{МНГ}}

Н

Изглед Шаблон
Намибија Намибија {{НАМ}}
Науру Науру {{НАУРУ}}
Непал Непал {{НЕП}}
Нигер Нигер {{НИГ}}
Нигерија Нигерија {{НГА}}
Никарагва Никарагва {{НИК}}
Нов Зеланд Нов Зеланд {{НЗЛ}}
 Норвешка {{НОР}}

О

Изглед Шаблон
Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати {{ОАЕ}}
 Обединето Кралство {{ВБР}}
Оман Оман {{ОМН}}

П

Изглед Шаблон
Пакистан Пакистан {{ПАК}}
Палау Палау {{ПАЛ}}
Панама Панама {{ПАН}}
Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја {{ПНГ}}
 Парагвај {{ПАР}}
 Перу {{ПЕР}}
 Полска {{ПОЛ}}
 Португалија {{ПОР}}

Р

Изглед Шаблон
Република Конго Република Конго {{КОН}}
 Романија {{РОМ}}
Руанда Руанда {{РУА}}
 Русија {{РУС}}

С

Изглед Шаблон
Самоа Самоа {{САМ}}
 Сан Марино {{СМР}}
Сао Томе и Принципе Сао Томе и Принципе {{СТП}}
Саудиска Арабија Саудиска Арабија {{САР}}
Flag of Eswatini.svg Свазиленд {{СВАЗ}}
Света Луција Света Луција {{ЛУЦ}}
Свети Винсент и Гренадини Свети Винцент и Гренадини {{СВГ}}
Свети Китс и Невис Свети Китс и Невис {{СКН}}
 Северна Ирска {{СЕИ}}
Северна Кореја ДНР Кореја {{СКО}}
Сејшели Сејшели {{СЕЈ}}
Сенегал Сенегал {{СЕН}}
Сиера Леоне Сиера Леоне {{СЛЕ}}
Сингапур Сингапур {{СИН}}
Сирија Сирија {{СИР}}
 Словачка {{СВК}}
 Словенија {{СЛО}}
 САД {{САД}}
Соломонски Острови Соломони {{СОО}}
Сомалија Сомалија {{СОМ}}
 Србија {{СРБ}}
Судан Судан {{СУД}}
 Суринам {{СУР}}

Т

Изглед Шаблон
Тајланд Тајланд {{ТАЈ}}
Танзанија Танзанија {{ТАН}}
Таџикистан Таџикистан {{ТАЏ}}
Того Того {{ТОГ}}
Тонга Тонга {{ТОН}}
 Тринидад и Тобаго {{ТИТ}}
Тувалу Тувалу {{ТУВ}}
Тунис Тунис {{ТУН}}
Туркменистан Туркменистан {{ТКМ}}
 Турција {{ТУР}}

У

Изглед Шаблон Белешки и алтернативни кодови
Уганда Уганда {{УГА}}
 Узбекистан {{УЗБ}}
 Украина {{УКР}}
 Унгарија {{УНГ}}
 Уругвај {{УРУ}}

Ф

Изглед Шаблон
Филипини Филипини {{ФИЛ}}
 Финска {{ФИН}}
Фиџи Фиџи {{ФИЏ}}
 Франција {{ФРА}}

Х

Изглед Шаблон
Хаити Хаити {{ХАИ}}
 Холандија {{ХОЛ}}
Хондурас Хондурас {{ХОН}}
 Хрватска {{ХРВ}}

Ц

Изглед Шаблон
Централноафриканска Република Централноафриканска Република {{ЦАР}}
 Црна Гора {{ЦГР}}

Ч

Изглед Шаблон
Чад Чад {{ЧАД}}
 Чешка {{ЧЕШ}}
 Чиле {{ЧИЛ}}

Џ

Изглед Шаблон
Џибути Џибути {{ЏИБ}}

Ш

Изглед Шаблон
 Швајцарија {{ШВА}}
 Шведска {{ШВЕ}}
 Шкотска {{ШКО}}
 Шпанија {{ШПА}}
 Шри Ланка {{ШРИ}}