Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|{{flagicon|Шпанија}} [[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]
|30 Јул
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Карлос Баредо]]|ШПА}} <br/>(60 бод)
|(60 бод)
|{{flagathlete|[[Грег Ван Авермет]]|БЕЛ}} <br/>(50 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|{{flagicon|Полска}} [[Трка околу Полска 2011|Трка околу Полска]]
|31 Јул - 6 Авг
|{{flagathlete|[[Петер Саган]]|SVK}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Марко Маркато]]|ИТА}} <br/>(70 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|{{flagicon|Белгија}}{{flagicon|Холандија}} [[Енеко Тур 2011|Енеко Тур]]
|8 Авг - 14 Авг
|{{flagathlete|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}} <br/>(100 бод)
|(100 бод)
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Давид Милер]]|ВБР}} <br/>(70 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|{{flagicon|Германија}} [[Ватенфал Класик 2011|Ватенфал Класик]]
|21 Авг
|{{flagathlete|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Гералд Циолек]]|ГЕР}} <br/>(60 бод)
|(60 бод)
|{{flagathlete|[[Борут Божич]]|SLO}} <br/>(50 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|{{flagicon|Франција}} [[ГП Уест-Франција 2011|ГП Уест-Франција]]
|28 Авг
|{{flagathlete|[[Грега Боле]]|SLO}} <br/>(80 бод)
|(80 бод)
|{{flagathlete|[[Сајмон Геранс]]|АВС}} <br/>(60 бод)
|(60 бод)
|{{flagathlete|[[Томас Воклер]]|ФРА}} <br/>(50 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
За промена од претходните години, само возачите од [[UCI ProTeam]] може да освојуваат поено за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
НаПо крајот[[ГП Уест-Франција 2011|ГП Уест-Франција]], но не вклучувајќи ги резултатите наод [[ТурВуелта деа ФрансЕспања 2011|ТурВуелта деа ФрансЕспања]], ова е моменталниот поредокпоредокот:[http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1]
 
=== Индивидуален ===
|-
|align=center |2
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|568
|-
|align=center |3
|{{flagathlete|[[Алберто Контадор]]|ШПА}}
|{{ct|SAX|2011}}
|align=center|471
|-
|align=center |3
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|402
|-
|align=center |4
|-
|align=center |5
|{{flagathlete|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|297
|-
|align=center |6
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}}
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|288328
|-
|align=center |6
|{{flagathlete|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|307
|-
|align=center |7
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|262284
|-
|align=center |8
|{{flagathlete|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}}
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|260
|-
|align=center |9
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |910
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|250
|-
|align=center |1011
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}}
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |1112
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|227
|-
|align=center |1213
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|217
|-
|align=center |1314
|{{flagathlete|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|210
|-
|align=center |1415
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|207
|-
|align=center |15
|{{flagathlete|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|203
|-
|}
 
* 205 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече [[Александар Колобнев]] од списокот, откако излезе позитивен на [[хидрохлоротијазид]] во текот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]. Единствено неговите индивидуални бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговиот тим и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од ProTour тимовите имаат завршени во позиции со кои освоиле бодови.
* 179 возачи досега имаат освоено бодови. 35 дополнителни возачи од не-ProTour тимови завршиле на места, кои носат бодови.
 
=== Тимски ===
|align=center|1
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|927949
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (262284), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252), [[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (250), [[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (103), [[Даниел Бенати|Бенати]] (60)
|-
|align=center|2
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|794874
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Алесандро Балан|Балан]] (100), [[МатијасГрег Франкван Авермет|ФренкВан Авермет]] (4090), [[ЏорџТејлор ХинкапиФини|ХинкапиФини]] (4070), [[Грег ванМатијас АверметФранк|ВанФранк]]/[[Џорџ АверметХинкапи|Хинкапи]] (40 секој, но единствено 40 се сметаат за тимскиот пласман),
|-
|align=center|3
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|855
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (568), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (71), [[Јеле Ванендерт|Ванендерт]] (58), [[Јирген Релантс|Релантс]] (26)
|-
|align=center|4
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|764
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (227), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110), [[Канстанцин Сивтсов|Сивтсов]] (58)
|-
|align=center|4
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|665
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (402), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (120), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (71), [[Јеле Ванендерт|Ванендерт]] (56), [[Барт де Клерк|Де Клерк]] (16)
|-
|align=center|5
|{{ct|LAMSKY|2011}}
|align=center|644762
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Бредли Вигинс|Вигинс]] (181), [[Ригоберто Уран|Уран]] (119), [[Симон Геранс|Геранс]] (111), [[Бен Свифт|Свифт]] (91)
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (348), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Алесандро Петаки|Петаки]] (67), [[Диего Улиси|Улиси]] (20), [[Франческо Гавази|Гавази]] (6)
|-
|align=center|6
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|729
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (348), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Грега Боле|Боле]] (91), [[Алесандро Петаки|Петаки]] (67), [[Диего Улиси|Улиси]] (20)
|-
|align=center|7
|{{ct|SAX|2011}}
|align=center|637
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100), [[Крис Анкер Соренсен|К А Соренсен]] (45), [[Хуан Хосе Хаедо|Х Х Хаедо]] (11), [[Ричи Порт|Порт]] (10)
|-
|align=center|78
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|609
|[[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Крис Хорнер|Хорнер]] (143), [[Леви Лајпхајмер|Лајпхајмер]] (128), [[Јанез Брајкович|Брајкович]] (71), [[Грегори Раст|Раст]] (60)
|-
|align=center|8
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|504
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (181), [[Ригоберто Уран|Уран]] (113), [[Бен Свифт|Свифт]] (91), [[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (68), [[Симон Геранс|Геранс]] (51)
|-
|align=center|9
|{{ct|RABGRM|2011}}
|align=center|501598
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (162), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (106),[[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Давид Милер|Милер]] (101),
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (162), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Бауке Молема|Молема]] (76), [[Лоренс тен Дам|тен Дам]] (73), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]]/[[Мартен Тјалинги|Тјалинги]] (70 секој, само 70 бодови се сметаат за тимскиот поредок)
|-
|align=center|10
|{{ct|GRMLIQ|2011}}
|align=center|461574
|[[Винченцо Нибали|Нибали]] (210), [[Иван Басо|Басо]] (170), [[Петер Саган|П Саган]] (138), [[Симоне Понци|Понци]] (40), [[Ерос Капеки|Капеки]] (16)
|[[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (100), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (83), [[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (72)
|-
|align=center|11
|{{ct|LIQRAB|2011}}
|align=center|424505
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (162), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Бауке Молема|Молема]] (76), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]] (74), [[Лоренс тен Дам|тен Дам]] (73)
|[[Винченцо Нибали|Нибали]] (210), [[Иван Басо|Басо]] (170), [[Петер Саган|П Саган]] (22), [[Ерос Капеки|Капеки]] (16), [[Даниел Ос|Ос]] (6)
|-
|align=center|12
|{{ct|EUSKAT|2011}}
|align=center|406446
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (328), [[Филипо Позато|Позато]] (50), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26), [[Денис Галимзјанов|Галимзјанов]]/[[Даниел Морено|Морено]] (12 секој, но единствено 12 се сметаат за тимскиот пласман)
|[[Самуел Санчез|Санчез]] (297), [[Игор Антон|Антон]] (53), [[Микел Ниеве|Ниеве]] (48), [[Јонатан Кастровиехо|Кастровиехо]] (6), [[Рубен Перез|Перез]] (2)
|-
|align=center|13
|{{ct|KATEUS|2011}}
|align=center|406416
|[[Самуел Санчез|Санчез]] (307), [[Игор Антон|Антон]] (53), [[Микел Ниеве|Ниеве]] (48), [[Јонатан Кастровиехо|Кастровиехо]] (6), [[Рубен Перез|Перез]] (2)
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (288), [[Филипо Позато|Позато]] (50), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26), [[Даниел Морено|Морено]] (12)
|-
|align=center|14
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|403410
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Роман Кројцигер|Кројцигер]] (135), [[Паоло Тиралонго|Тиралонго]] (21), [[АланСајмон ДејвисКларк|ДејвисКларк]] (1014), [[РемиАлан ди ГрегориоДејвис|Ди ГрегориоДејвис]] (710)
|-
|align=center|15
|{{ct|MOV|2011}}
|align=center|353397
|[[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (110), [[ХавиерХосе ТондоХоакин Рохас|ТондоРохас]] (9095), [[ФранцискоХавиер ВентосоТондо|ВентосоТондо]] (7090), [[ХосеФранциско Хоакин РохасВентосо|РохасВентосо]] (5170), [[Давид Лопез Гарсија|Лопез Гарсија]] (32)
|-
|align=center|16
|{{ct|A2RQST|2011}}
|align=center|316357
|[[Жан-КристофТом ПероБонен|ПероБонен]] (121140), [[ЏонСилван ГадреШаванел|ГадреШаванел]] (11682), [[ЛојГералд МондориЦиолек|МондориЦиолек]] (3061), [[ХубертДрис ДупонДевенинс|ДупонДевенинс]] (2850), [[БлелКевин Кадриде Верт|КадриДе Верт]] (2124)
|-
|align=center|17
|{{ct|QSTA2R|2011}}
|align=center|282335
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Риналдо Ночентини|Ночентини]] (40), [[Лој Мондори|Мондори]] (30), [[Хуберт Дупон|Дупон]] (28)
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Силван Шаванел|Шаванел]] (82), [[Кевин де Верт|Де Верт]] (24), [[Дарио Каталдо|Каталдо]] (22), [[Кевин Зелдрајерс|Зелдрајерс]] (14)
|-
|align=center|18
|{{ct|VAC|2011}}
|align=center|114297
|[[Марко Маркато|Маркато]] (78), [[Вут Пелс|Пелс]] (68), [[Борут Божич|Божич]] (57), [[Бјорн Леукеманс|Леукеманс]] (54), [[Јост ван Леијен|Ван Леијен]] (40)
|[[Бјорн Лојкеманс|Лојкеманс]] (54), [[Томас де Гент|Де Гент]] (22), [[Ромен Феилу|Феилу]] (21), [[Матео Карара|Карара]] (10), [[Борут Божич|Божич]] (7)
|}
* Сите 18 тимови се бодувани.
=== Национален ===
 
Националниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Нациите со ист број на бодови се пласираат според нивниот најдобар рангиран возач. Националниот пласман се користи при одредувањето колку возачи една држава може да има на [[Светско друмско првенство UCI – машка друмска трка|Светското првенство]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.cyclingnews.com/news/latest-uci-rankings-reveal-the-chase-for-points|title=Последниот UCI пласман ја засили борбата за бодови|date=9 август 2011|accessdate=9 август 2011|publisher=Future Publishing Limited|work=Cyclingnews}}</ref> и [[Летни олимписки игри 2012|Олимпијадата]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=NjkzODE&LangId=1|title=Квалификационен систем - Игри на 30-та Олимпијада|date=|accessdate=|publisher=|work=UCI}}</ref>.
 
{| class="wikitable"
|align=center|1
|{{flagcountry|ШПА}}
|align=center|12561311
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[СамуелХоаким СанчезРодригез|СанчезРодригез]] (297328), [[ХоакимСамуел РодригезСанчез|РодригезСанчез]] (288307), [[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (110), [[ХавиерХосе Хоакин ТондоРохас|ТондоРохас]] (9095)
|-
|align=center|2
|{{flagcountry|АВС}}
|align=center|1082
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Симон Геранс|Геранс]] (111), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]] (74)
|-
|align=center|3
|{{flagcountry|ИТА}}
|align=center|1041
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (348), [[Винченцо Нибали|Нибали]] (210), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Иван Басо|Басо]] (170), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110)
|-
|align=center|3
|{{flagcountry|АВС}}
|align=center|1018
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]] (70), [[Симон Геранс|Геранс]] (51)
|-
|align=center|4
|{{flagcountry|БЕЛ}}
|align=center|813998
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (402568), [[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100), [[ЈургенГрег ванВан ден БрукАвермет|Ван ден БрукАвермет]] (7190)
|-
|align=center|5
|{{flagcountry|ГЕР}}
|align=center|574641
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (227), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (120132), [[ЏонГералд ДегенколбЦиолек|ДегенколбЦиолек]] (1361), [[ПаулЏон МартенсДегенколб|МартенсДегенколб]] (714)
|-
|align=center|6
|{{flagcountry|ЛУКВБР}}
|align=center|514576
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (181), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Давид Милар|Милар]] (101), [[Бен Свифт|Свифт]] (91), [[Питер Кено|Кено]] (51)
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (262), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252)
|-
|align=center|7
|{{flagcountry|ХОЛЛУК}}
|align=center|501536
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (284), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252)
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (162), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Бауке Молема|Молема]] (76), [[Лоренс тен Дам|Тен Дам]] (73), [[Мартен Тјалинги|Тјалинги]] (70)
|-
|align=center|8
|{{flagcountry|САД}}
|align=center|482518
|[[Крис Хорнер|Хорнер]] (143), [[Леви Лајпхајмер|Лајпхајмер]] (128), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (100106), [[Том Даниелсон|Даниелсон]] (71), [[ЏорџТејлор ХинкапиФини|ХинкапиФини]] (4070)
|-
|align=center|9
|{{flagcountry|ВБРХОЛ}}
|align=center|460501
|[[БредлиРоберт ВигинсГесинк|ВигинсГесинк]] (181162), [[МаркСтивен КевендишКрујсвијк|КевендишКрујсвијк]] (152120), [[БенБауке СвифтМолема|СвифтМолема]] (9176), [[ДавидЛоренс Милартен Дам|МиларТен Дам]] (2973), [[ГерантМартен ТомасТјалинги|ТомасТјалинги]] (770)
|-
|align=center|10
|{{flagcountry|ФРАНОР}}
|align=center|377389
|[[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (260), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (123), [[Александер Кристоф|Кристоф]] (6)
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Силван Шаванел|Шаванел]] (82), [[Лојд Мондори|Мондори]] (30), [[Убер Дупон|Дупон]] (28)
|}
 
* Возачи од 3233 држави имаат освоени бодови досега.
 
== Напредок во водството ==
|-
|[[Џиро д'Италиа 2011|Џиро д'Италиа]]<br />([[Алберто Контадор]])
|rowspan=49|[[Шпанија]]
|-
|[[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]<br />([[Бредли Вигинс]])
|-
|[[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]<br />([[Кадел Еванс]])
|rowspan=6|[[Кадел Еванс]]
|rowspan=6|{{ct|LEO|2011}}
|-
|[[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]<br />([[Филип Жилбер]])
|-
|[[Трка околу Полска 2011|Трка околу Полска]]<br />([[Питер Саган]])
|-
|[[Енеко Тур 2011|Енеко Тур]]<br />([[Едвалд Боасон Хаген]])
|-
|[[Ватенфал Класик 2011|Ватенфал Класик]]<br />([[Едвалд Боасон Хаген]])
|-
|[[ГП Уест-Франција 2011|ГП Уест-Франција]]<br />([[Грега Боле]])
|}
 

Прегледник