Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 26.147 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија велосипедска сезона <!-- Details --> | name = Светска турнеја UCI 2011 | edition = 1 |...)
 
__TOC__
{{clear}}
 
== Настани ==
 
Сите 26 настани од [[Светска турнеја UCI 2010|светската турнеја UCI 2010]] се вклучени, иако пласманот во [[UCI ProTour]], во кои спаѓаа 16 настани, претходно беше распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка [[Трка околу Пекинг]] е додадена на распоредот.
 
18 тимови кои имаа UCI ProTeam статус се обврзани да учестуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка може дополнително да повика други тимови, кои имаа UCI Pro-Continental статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.
 
{| class="wikitable"
|-
!width=15%|Трка
!width=6%|Датум
!width=19%|Победник
!width=19%|Втор
!width=19%|Трет
!width=18%|Други бодови<ref>[http://www.uci.ch/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTU2MzU&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=NDk5MDY&LangId=1 Points allocation]</ref><br>(4-то место па натаму)
!width=4%|Етапни бодови
|-
|{{flagicon|Австралија}} [[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]]
|18 Јан - 23 Јан
|{{flagathlete|[[Камерон Мајер]]|АВС}}<br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}}<br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Бен Свифт]]|ВБР}}<br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Франција}} [[Париз-Ница 2011|Париз-Ница]]
|6 Мар - 13 Мар
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Италија}} [[Тирено-Адриатико 2011|Тирено-Адриатико]]
|9 Мар - 15 Мар
|{{flagathlete|[[Кадел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Мишел Скарпони]]|ИТА}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Италија}} [[Милано-Сан Ремо 2011|Милано-Сан Ремо]]
|19 Мар
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Шпанија}} [[Волта а Каталуња 2011|Волта а Каталуња]]
|21 Мар - 27 Мар
|{{flagathlete|[[Алберто Контадор]]|ШПА}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Мишел Скарпони]]|ИТА}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]|ИРС}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Белгија}} [[Гент-Вевелгем 2011|Гент-Вевелгем]]
|27 Мар
|{{flagathlete|[[Том Бонен]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Даниел Бенати]]|ИТА}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[Тајлер Фарар]]|САД}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Белгија}} [[Трка околу Фландрија 2011|Трка околу Фландрија]]
|3 Апр
|{{flagathlete|[[Ник Нијенс]]|БЕЛ}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Силвен Шаванел]]|ФРА}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Шпанија}} [[Трка околу Баскија 2011|Трка околу Баскија]]
|4 Апр - 9 Апр
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Крис Хорнер]]|САД}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Франција}} [[Париз-Рубе 2011|Париз-Рубе]]
|10 Апр
|{{flagathlete|[[Јохан Вансумерен]]|БЕЛ}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Мартен Тјалинги]]|ХОЛ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Холандија}} [[Амстел Голд Рејс 2011|Амстел Голд Рејс]]
|17 Апр
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[Симон Геранс]]|АВС}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Белгија}} [[Флеш Валон 2011|Флеш Валон]]
|20 Апр
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[Самуел Санчез]]|ШПА}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Белгија}} [[Лиеж-Бастон-Лиеж 2011|Лиеж-Бастон-Лиеж]]
|24 Апр
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Швајцарија}} [[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]
|26 Апри - 1 Мај
|{{flagathlete|[[Кадел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Италија}} [[Џиро д'Италиа 2011|Џиро д'Италиа]]
|7 Мај - 29 Мај
|{{flagathlete|[[Алберто Контадор]]|ШПА}} <br/>(170 бод)
|{{flagathlete|[[Мишел Скарпони]]|ИТА}} <br/>(130 бод)
|{{flagathlete|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}} <br/>(100 бод)
|90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2
|16, 8, 4, 2, 1
|-
|{{flagicon|Франција}} [[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]
|5 Јун - 12 Јун
|{{flagathlete|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Кадел Еванс]]|АВС}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Швајцарија}} [[Тур де Свис 2011|Тур де Свис]]
|11 Јун - 19 Јун
|{{flagathlete|[[Леви Лајпхајмер]]|САД}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Стивен Крујсвијк]]|ХОЛ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Франција}} [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]
|2 Јул - 24 Јул
|{{flagathlete|[[Кадел Еванс]]|АВС}} <br/>(200 бод)
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(150 бод)
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(120 бод)
|110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4
|20, 10, 6, 4, 2
|-
|{{flagicon|Шпанија}} [[Класика де Сан Себастијан 2011|Класика де Сан Себастијан]]
|30 Јул
|(80 бод)
|(60 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Полска}} [[Трка околу Полска 2011|Трка околу Полска]]
|31 Јул - 6 Авг
|(100 бод)
|(80 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Белгија}}{{flagicon|Холандија}} [[Енеко Тур 2011|Енеко Тур]]
|8 Авг - 14 Авг
|(100 бод)
|(80 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Шпанија}} [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]]
|20 Авг - 11 Сеп
|(170 бод)
|(130 бод)
|(100 бод)
|90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2
|16, 8, 4, 2, 1
|-
|{{flagicon|Германија}} [[Ватенфал Класик 2011|Ватенфал Класик]]
|21 Авг
|(80 бод)
|(60 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Франција}} [[ГП Уест-Франција 2011|ГП Уест-Франција]]
|28 Авг
|(80 бод)
|(60 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Канада}} [[Гран при Квебек 2011|ГП де Квебек]]
|9 Сеп
|(80 бод)
|(60 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Канада}} [[Гран при Монтреал 2011|ГП де Монтреал]]
|11 Сеп
|(80 бод)
|(60 бод)
|(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|-
|{{flagicon|Кина}} [[Трка околу Пекинг 2011|Трка околу Пекинг]]
|5 Окт - 9 Окт
|(100 бод)
|(80 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Италија}} [[Џиро ди Ломбардиа 2011|Џиро ди Ломбардиа]]
|15 Окт
|(100 бод)
|(80 бод)
|(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|align=center| нема
|}
 
== Поредок ==
 
За промена од претходните години, само возачите од [[UCI ProTeam]] може да освојуваат поено за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
На крајот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]], ова е моменталниот поредок:[http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1]
 
=== Индивидуален ===
 
Возачите се ист број на бодови се пласирани по бројот на победи, потоа бројот на втори места, трети места и така натаму, на настани од светска турнеја и етапи.<ref>http://www.cyclingnews.com/news/evans-martin-tied-in-worldtour</ref>
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccccff;"
!Место
!Име
!Тим
!Бодови
|-
|align=center |1
|{{flagathlete|[[Кадел Еванс]]|АВС}}
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|574
|-
|align=center |2
|{{flagathlete|[[Алберто Контадор]]|ШПА}}
|{{ct|SAX|2011}}
|align=center|471
|-
|align=center |3
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|402
|-
|align=center |4
|{{flagathlete|[[Мишел Скарпони]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|348
|-
|align=center |5
|{{flagathlete|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|297
|-
|align=center |6
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}}
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|288
|-
|align=center |7
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|262
|-
|align=center |8
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|252
|-
|align=center |9
|{{flagathlete|[[Фабијан Канчелара]]|ШВА}}
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|250
|-
|align=center |10
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}}
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|230
|-
|align=center |11
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|227
|-
|align=center |12
|{{flagathlete|[[Метју Гос]]|АВС}}
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|217
|-
|align=center |13
|{{flagathlete|[[Винченцо Нибали]]|ИТА}}
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|210
|-
|align=center |14
|{{flagathlete|[[Андреас Кледен]]|ГЕР}}
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|207
|-
|align=center |15
|{{flagathlete|[[Дамијано Кунего]]|ИТА}}
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|203
|-
|}
 
* 179 возачи досега имаат освоено бодови. 35 дополнителни возачи од не-ProTour тимови завршиле на места, кои носат бодови.
 
=== Тимски ===
 
Тимскиот пласман се пресметува со додавање на освоените бодови на првите пет возачи на тимот во табелата. Тимовите со ист број на бодови се пласираат според нивниот највисоко рангиран возач.
 
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccccff;"
!Место
!Тим
!Бодови
!Први пет возачи
|-
|align=center|1
|{{ct|LEO|2011}}
|align=center|927
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (262), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252), [[Фабијан Канчелара|Канчелара]] (250), [[Јакоб Фуглсанг|Фуглсанг]] (103), [[Даниел Бенати|Бенати]] (60)
|-
|align=center|2
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|794
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Алесандро Балан|Балан]] (100), [[Матијас Франк|Френк]] (40), [[Џорџ Хинкапи|Хинкапи]] (40), [[Грег ван Авермет|Ван Авермет]] (40)
|-
|align=center|3
|{{ct|THR|2011}}
|align=center|764
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (227), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110), [[Канстанцин Сивтсов|Сивтсов]] (58)
|-
|align=center|4
|{{ct|OLO|2011}}
|align=center|665
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (402), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (120), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (71), [[Јеле Ванендерт|Ванендерт]] (56), [[Барт де Клерк|Де Клерк]] (16)
|-
|align=center|5
|{{ct|LAM|2011}}
|align=center|644
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (348), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Алесандро Петаки|Петаки]] (67), [[Диего Улиси|Улиси]] (20), [[Франческо Гавази|Гавази]] (6)
|-
|align=center|6
|{{ct|SAX|2011}}
|align=center|637
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100), [[Крис Анкер Соренсен|К А Соренсен]] (45), [[Хуан Хосе Хаедо|Х Х Хаедо]] (11), [[Ричи Порт|Порт]] (10)
|-
|align=center|7
|{{ct|RSH|2011}}
|align=center|609
|[[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Крис Хорнер|Хорнер]] (143), [[Леви Лајпхајмер|Лајпхајмер]] (128), [[Јанез Брајкович|Брајкович]] (71), [[Грегори Раст|Раст]] (60)
|-
|align=center|8
|{{ct|SKY|2011}}
|align=center|504
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (181), [[Ригоберто Уран|Уран]] (113), [[Бен Свифт|Свифт]] (91), [[Едвалд Боасон Хаген|Боасон Хаген]] (68), [[Симон Геранс|Геранс]] (51)
|-
|align=center|9
|{{ct|RAB|2011}}
|align=center|501
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (162), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Бауке Молема|Молема]] (76), [[Лоренс тен Дам|тен Дам]] (73), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]]/[[Мартен Тјалинги|Тјалинги]] (70 секој, само 70 бодови се сметаат за тимскиот поредок)
|-
|align=center|10
|{{ct|GRM|2011}}
|align=center|461
|[[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (100), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100), [[Тор Хушовд|Хушовд]] (83), [[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (72)
|-
|align=center|11
|{{ct|LIQ|2011}}
|align=center|424
|[[Винченцо Нибали|Нибали]] (210), [[Иван Басо|Басо]] (170), [[Петер Саган|П Саган]] (22), [[Ерос Капеки|Капеки]] (16), [[Даниел Ос|Ос]] (6)
|-
|align=center|12
|{{ct|EUS|2011}}
|align=center|406
|[[Самуел Санчез|Санчез]] (297), [[Игор Антон|Антон]] (53), [[Микел Ниеве|Ниеве]] (48), [[Јонатан Кастровиехо|Кастровиехо]] (6), [[Рубен Перез|Перез]] (2)
|-
|align=center|13
|{{ct|KAT|2011}}
|align=center|406
|[[Хоаким Родригез|Родригез]] (288), [[Филипо Позато|Позато]] (50), [[Александар Колобнев|Колобнев]] (30), [[Павел Брут|Брут]] (26), [[Даниел Морено|Морено]] (12)
|-
|align=center|14
|{{ct|AST|2011}}
|align=center|403
|[[Александар Винокуров|Винокуров]] (230), [[Роман Кројцигер|Кројцигер]] (135), [[Паоло Тиралонго|Тиралонго]] (21), [[Алан Дејвис|Дејвис]] (10), [[Реми ди Грегорио|Ди Грегорио]] (7)
|-
|align=center|15
|{{ct|MOV|2011}}
|align=center|353
|[[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (110), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (90), [[Франциско Вентосо|Вентосо]] (70), [[Хосе Хоакин Рохас|Рохас]] (51), [[Давид Лопез Гарсија|Лопез Гарсија]] (32)
|-
|align=center|16
|{{ct|A2R|2011}}
|align=center|316
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Лој Мондори|Мондори]] (30), [[Хуберт Дупон|Дупон]] (28), [[Блел Кадри|Кадри]] (21)
|-
|align=center|17
|{{ct|QST|2011}}
|align=center|282
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Силван Шаванел|Шаванел]] (82), [[Кевин де Верт|Де Верт]] (24), [[Дарио Каталдо|Каталдо]] (22), [[Кевин Зелдрајерс|Зелдрајерс]] (14)
|-
|align=center|18
|{{ct|VAC|2011}}
|align=center|114
|[[Бјорн Лојкеманс|Лојкеманс]] (54), [[Томас де Гент|Де Гент]] (22), [[Ромен Феилу|Феилу]] (21), [[Матео Карара|Карара]] (10), [[Борут Божич|Божич]] (7)
|}
* Сите 18 тимови се бодувани.
 
=== Национален ===
 
Националниот поредок се пресметува со додавање на бодовите на првите пет возачи регистрирани во соодветната нација во табелата. Нациите со ист број на бодови се пласираат според нивниот најдобар рангиран возач.
 
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccccff;"
!Место
!Народ
!Бодови
!Први пет возачи
|-
|align=center|1
|{{flagcountry|ШПА}}
|align=center|1256
|[[Алберто Контадор|Контадор]] (471), [[Самуел Санчез|Санчез]] (297), [[Хоаким Родригез|Родригез]] (288), [[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (110), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (90)
|-
|align=center|2
|{{flagcountry|ИТА}}
|align=center|1041
|[[Мишел Скарпони|Скарпони]] (348), [[Винченцо Нибали|Нибали]] (210), [[Дамијано Кунего|Кунего]] (203), [[Иван Басо|Басо]] (170), [[Марко Пиноти|Пиноти]] (110)
|-
|align=center|3
|{{flagcountry|АВС}}
|align=center|1018
|[[Кадел Еванс|Еванс]] (574), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]] (70), [[Симон Геранс|Геранс]] (51)
|-
|align=center|4
|{{flagcountry|БЕЛ}}
|align=center|813
|[[Филип Жилбер|Жилбер]] (402), [[Том Бонен|Бонен]] (140), [[Ник Нијенс|Нијенс]] (100), [[Јохан Вансумерен|Вансумерен]] (100), [[Јурген ван ден Брук|Ван ден Брук]] (71)
|-
|align=center|5
|{{flagcountry|ГЕР}}
|align=center|574
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (227), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (120), [[Џон Дегенколб|Дегенколб]] (13), [[Паул Мартенс|Мартенс]] (7)
|-
|align=center|6
|{{flagcountry|ЛУК}}
|align=center|514
|[[Френк Шлек|Ф Шлек]] (262), [[Енди Шлек|Е Шлек]] (252)
|-
|align=center|7
|{{flagcountry|ХОЛ}}
|align=center|501
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (162), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[Бауке Молема|Молема]] (76), [[Лоренс тен Дам|Тен Дам]] (73), [[Мартен Тјалинги|Тјалинги]] (70)
|-
|align=center|8
|{{flagcountry|САД}}
|align=center|482
|[[Крис Хорнер|Хорнер]] (143), [[Леви Лајпхајмер|Лајпхајмер]] (128), [[Тајлер Фарар|Фарар]] (100), [[Том Даниелсон|Даниелсон]] (71), [[Џорџ Хинкапи|Хинкапи]] (40)
|-
|align=center|9
|{{flagcountry|ВБР}}
|align=center|460
|[[Бредли Вигинс|Вигинс]] (181), [[Марк Кевендиш|Кевендиш]] (152), [[Бен Свифт|Свифт]] (91), [[Давид Милар|Милар]] (29), [[Герант Томас|Томас]] (7)
|-
|align=center|10
|{{flagcountry|ФРА}}
|align=center|377
|[[Жан-Кристоф Перо|Перо]] (121), [[Џон Гадре|Гадре]] (116), [[Силван Шаванел|Шаванел]] (82), [[Лојд Мондори|Мондори]] (30), [[Убер Дупон|Дупон]] (28)
|}
 
* Возачи од 32 држави имаат освоени бодови досега.
 
== Напредок во водството ==
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
|-
!width="25%"| Настан<br />(Победник)'''
!width="25%"| '''Индивидуален'''
!width="25%"| '''Тимски'''
!width="25%"| '''Национален'''
|-
|[[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]]<br />([[Камерон Мајер]])
|[[Камерон Мајер]]
|{{ct|RAB|2011}}
|rowspan=8|[[Австралија]]
|-
|[[Париз-Ница 2011|Париз-Ница]]<br />([[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]])
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]
|rowspan=6|{{ct|THR|2011}}
|-
|[[Тирено-Адриатико 2011|Тирено-Адриатико]]<br />([[Кадел Еванс]])
|[[Кадел Еванс]]
|-
|[[Милано-Сан Ремо 2011|Милано-Сан Ремо]]<br />([[Метју Гос]])
|rowspan=5|[[Метју Гос]]
|-
|[[Волта а Каталуња 2011|Волта а Каталуња]]<br />([[Алберто Контадор]])
|-
|[[Гент-Вевелгем 2011|Гент-Вевелгем]]<br />([[Том Бонен]])
|-
|[[Трка околу Фландрија 2011|Трка околу Фландрија]]<br />([[Ник Нијенс]])
|-
|[[Трка околу Баскија 2011|Трка околу Баскија]]<br />([[Андреас Кледен]])
|rowspan=4|{{ct|RSH|2011}}
|-
|[[Париз-Рубе 2011|Париз-Рубе]]<br />([[Јохан Вансумерен]])
|rowspan=2|[[Фабијан Канчелара]]
|[[Италија]]
|-
|[[Амстел Голд Рејс 2011|Амстел Голд Рејс]]<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=4|[[Белгија]]
|-
|[[Флеш Валон 2011|Флеш Валон]]<br />([[Филип Жилбер]])
|rowspan=6|[[Филип Жилбер]]
|-
|[[Лиеж-Бастон-Лиеж 2011|Лиеж-Бастон-Лиеж]]<br />([[Филип Жилбер]])
|{{ct|LEO|2011}}
|-
|[[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]<br />([[Кадел Еванс]])
|rowspan=4|{{ct|THR|2011}}
|-
|[[Џиро д'Италиа 2011|Џиро д'Италиа]]<br />([[Алберто Контадор]])
|rowspan=4|[[Шпанија]]
|-
|[[Критериум ду Дофине 2011|Критериум ду Дофине]]<br />([[Бредли Вигинс]])
|-
|[[Тур де Свис 2011|Тур де Свис]]<br />([[Леви Лајпхајмер]])
|-
|[[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]<br />([[Кадел Еванс]])
|[[Кадел Еванс]]
|{{ct|LEO|2011}}
|}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{DEFAULTSORT:2011 Uci World Tour}}
 
[[ca:UCI World Tour 2011]]
[[da:UCI World Tour 2011]]
[[de:UCI World Tour 2011]]
[[es:UCI WorldTour 2011]]
[[fr:UCI World Tour 2011]]
[[it:UCI World Tour 2011]]
[[hu:2011-es UCI World Tour]]
[[nl:UCI World Tour 2011]]
[[ja:UCIワールドツアー2011]]
[[no:UCI WorldTour 2011]]
[[pl:UCI World Tour 2011]]
[[ru:Мировой Тур UCI 2011]]
[[fi:UCI World Tour 2011]]

Прегледник