Лерин (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Лерин)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лерин
Περιφερειακή ενότητα
Φλώρινας
Округ
Општини во Лерин
Општини во Лерин
Лерин во рамките на Грција
Лерин во рамките на Грција
Координати: 40°45′ СГШ 21°25′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Админ. центар Лерин
Површина
 • Вкупна 1.924 km2 (743 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 51.414
 • Густина 27/km2 (69/sq mi)
Пошт. бр. 53x xx
Пов. бр. 238x0, 246x0
ISO 3166 GR-63
Рег. таб. ΡΑ
Мреж. место florina.gr

Лерин (грчки: Περιφερειακή ενότητα Φλώρινας) — округ во Егејска Македонија, денес Грција. Се наоѓа во северозападниот дел на областа Западна Македонија. Административен центар е градот Лерин.

Во овој округ се смета дека живеат голем број Македонци, а според Виножито тие претставуваат 75% од вкупното население.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се граничи со окрузите Постол на исток, Кожани на југ, Костур на југозапад, Албанија (окрузите Девол и Горица) на запад, Преспанското Езеро на северозапад и Република Македонија (општините Битола и Ресен) на север. Реката Бистрица тече на југозапад.

Поголеми планини во округот се планините Нередска Планина (2.128 м) на југозапад, Баба (2.117 м) и Ниџе (2.524 м) на североисток.

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Земјоделството е една од главните стопански гранки во округот. Главните производствени гранки се пиперки и праски.

Интересни места[уреди | уреди извор]

Комуникации[уреди | уреди извор]

Радио[уреди | уреди извор]

Транспорт[уреди | уреди извор]

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Лерин се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Населени места во Леринскиот округ со историско-демографски преглед

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција