Брчко (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете ја страницата за појаснување.
Брчко
Brčko
Brčko (collage image).jpg
Брчко is located in Bosnia and Herzegovina
Брчко
Брчко
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°52′ N; 18°49′ E / 44.87° СГШ; 18.81° ИГД / 44.87; 18.81
Држава Босна и Херцеговина
ОкругБрчко
Управа
 • Претседател на општинаСиниша Милиќ
Население (2006)[1]
 • Вкупно41,000
Повик. бр.76100
Мреж. местоwww.brcko.org

Брчко (босански, српски, хрватски: Brčko) — град во Босна и Херцеговина. Брчко е центар на округот Брчко, специјална единица во рамките на Босна и Херцеговина. Брчко се наоѓа на бреговите на Сава.

Географија[уреди | уреди извор]

Мост преку Сава во Брчко
Одделение за белодробни болести и ТБЦ (Брчко)

Градот Брчко е сместен во Посавина, на десниот брег на реката Сава, односно на утоката на нејзината десна притока Брка, на 44°52" северна географска широчина и 18°49" источна географска должина, на 96 метари надморска височина. Источно од градот се простира плодната Семберија, а западно е Посавина, додека на петнаесет километри јужно градот е по должина на стрмнините на планината Мајевица.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Низ Брчко поминува железничката линија која ги поврзува Винковци и Тузла. Покрај тоа, на Сава има пристаниште кое е значајни за градот.

Познати личности од Брчко[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World Gazetteer: Bosnia and Herzegovina - largest cities (per geographical entity)“. Архивирано од изворникот на 2012-12-16. Посетено на 2011-04-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]