Мајевица

Координати: 44°35′11″N 18°47′44.99″E / 44.58639° СГШ; 18.7958306° ИГД / 44.58639; 18.7958306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајевица
Поглед на копот на рудникот „Угљевик“ и ридовите на Мајевица од с. Тобут
Највисока точка
ВрвСтолице
Надм. височина916 м
Величина
Должина50 км
Ширина25 км
Географија
Место Босна и Херцеговина
Координати44°35′11″N 18°47′44.99″E / 44.58639° СГШ; 18.7958306° ИГД / 44.58639; 18.7958306

Мајевица (српски: Мајевица) — низок планински венец североисточна Босна и Херцеговина. Сместен е меѓу Семберија, Посавина и Тузланскиот кантон.

Највисока точка е врвот Столице (916 м), оддалечен на 16 км источно од Тузла, во крајниот југоисток на венецот. Најголемиот дел од Мајевица се наоѓа во Федерацијата БиХ, а дел е во Република Српска. It is mostly forested.

Подрачјето на Мајевица е населено уште од праисториско време. Позначајни населени места на подножјето се Сребреник, Лопаре, Челиќ, Калесија и обласниот центар Тузла.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]