Едо Маајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Едо Маајка
Едо Маајка на фестивалот Егзит (Exit) во Србија
Биографски податоци
Родено имеЕдин Осмиќ
Роден(а)22 декември 1978 (1978-12-22) (41 г.)
Брчко, Босна и Херцеговина, Југославија
Жанровихип хоп, Рап
ЗанимањаРапер, муцички продуцент,
ИнструментиВокали, синтисајзер, клавијатура, фонограф, семплер
Период на активност1992–денес
ИздавачиMenart, Fmjam, Hayat Production
СоработнициFrenkie, HZA, Disciplinska Komisija
Мреж. местоwww.edomaajka.com

Едо Маајка (вистинско име Един Осмић, Брчко, 22 декември 1978) — босански рапер и автор на хип-хоп текстови.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]