Шентвишка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шентвишка Гора
Šentviška Gora
Поглед на Шентвишка Гора
Шентвишка Гора is located in Slovenia
Шентвишка Гора
Шентвишка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′3″N 13°52′5.9″E / 46.11750° СГШ; 13.868306° ИГД / 46.11750; 13.868306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,4 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000624500000624,5 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Шентвишка Гора (словенечки: Šentviška Gora) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.