Прејди на содржината

Роче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роче
Roče
Поглед на Роче
Роче is located in Slovenia
Роче
Роче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′6.8″N 13°48′50.6″E / 46.118556° СГШ; 13.814056° ИГД / 46.118556; 13.814056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,11 км2 (0,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353199999353,2 м
Население (2020)
 • Вкупно58
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Роче (словенечки: Roče) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.