Прејди на содржината

Долги Лаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долги Лаз
Dolgi Laz
Долги Лаз is located in Slovenia
Долги Лаз
Долги Лаз
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′51.1″N 13°44′27.3″E / 46.114194° СГШ; 13.740917° ИГД / 46.114194; 13.740917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,47 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000669399999669,4 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Долги Лаз (словенечки: Dolgi Laz) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.