Дабер (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабер
Daber
Поглед на Дабер
Дабер is located in Slovenia
Дабер
Дабер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′56.1″N 13°53′5.6″E / 46.115583° СГШ; 13.884889° ИГД / 46.115583; 13.884889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,51 км2 (0,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000641899999641,9 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Дабер (словенечки: Daber) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.