Прејди на содржината

Облоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Облоке
Obloke
Поглед на Облоке
Облоке is located in Slovenia
Облоке
Облоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′31.7″N 13°54′26.1″E / 46.175472° СГШ; 13.907250° ИГД / 46.175472; 13.907250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,93 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000521899999521,9 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Облоке (словенечки: Obloke) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.