Прејди на содржината

Прапетно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прапетно
Prapetno
Прапетно is located in Slovenia
Прапетно
Прапетно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′25.4″N 13°45′13.7″E / 46.173722° СГШ; 13.753806° ИГД / 46.173722; 13.753806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000199500000199,5 м
Население (2020)
 • Вкупно114
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Прапетно (словенечки: Prapetno) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.