Прејди на содржината

Грахово на Бача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грахово на Бача
Grahovo ob Bači
Поглед на Грахово на Бача
Грахово на Бача is located in Slovenia
Грахово на Бача
Грахово на Бача
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′23.1″N 13°51′52.3″E / 46.156417° СГШ; 13.864528° ИГД / 46.156417; 13.864528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна7,47 км2 (2,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000313100000313,1 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Грахово на Бача (словенечки: Grahovo ob Bači) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.