Прејди на содржината

Доље (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доље
Dolje
Доље is located in Slovenia
Доље
Доље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′41.5″N 13°42′44.2″E / 46.194861° СГШ; 13.712278° ИГД / 46.194861; 13.712278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,79 км2 (1,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000209000000209 м
Население (2020)
 • Вкупно141
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Доље (словенечки: Dolje) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.