Забче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забче
Žabče
Поглед на Забче
Забче is located in Slovenia
Забче
Забче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′17.4″N 13°44′30.6″E / 46.188167° СГШ; 13.741833° ИГД / 46.188167; 13.741833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,04 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000228199999228,2 м
Население (2020)
 • Вкупно146
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Забче (словенечки: Žabče) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.