Прејди на содржината

Закрај (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закрај
Zakraj
Поглед на Закрај
Закрај is located in Slovenia
Закрај
Закрај
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′45.7″N 13°52′21.6″E / 46.112694° СГШ; 13.872667° ИГД / 46.112694; 13.872667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна1,67 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000638700000638,7 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Закрај (словенечки: Zakraj) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.