Худајужна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Худајужна
Hudajužna
Поглед на Худајужна
Худајужна is located in Slovenia
Худајужна
Худајужна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′38″N 13°55′7.5″E / 46.17722° СГШ; 13.918750° ИГД / 46.17722; 13.918750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,14 км2 (1,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000391199999391,2 м
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Худајужна (словенечки: Hudajužna) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.