Прејди на содржината

Камно (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камно
Kamno
Поглед на Камно
Камно is located in Slovenia
Камно
Камно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′49.6″N 13°38′16.6″E / 46.213778° СГШ; 13.637944° ИГД / 46.213778; 13.637944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна7,98 км2 (3,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000203300000203,3 м
Население (2020)
 • Вкупно233
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Камно (словенечки: Kamno) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.