Прејди на содржината

Буковски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковски Врх
Bukovski Vrh
Поглед на Буковски Врх
Буковски Врх is located in Slovenia
Буковски Врх
Буковски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′34.8″N 13°52′55.2″E / 46.143000° СГШ; 13.882000° ИГД / 46.143000; 13.882000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,14 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000830200000830,2 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Буковски Врх (словенечки: Bukovski Vrh) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.