Прејди на содржината

Волчански Рути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волчански Рути
Volčanski Ruti
Волчански Рути is located in Slovenia
Волчански Рути
Волчански Рути
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′46.5″N 13°41′43″E / 46.146250° СГШ; 13.69528° ИГД / 46.146250; 13.69528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна4,03 км2 (1,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000568299999568,3 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина2,7/км2 (7,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Волчански Рути (словенечки: Volčanski Ruti) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.