Прејди на содржината

Горењи Лог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењи Лог
Gorenji Log
Горењи Лог is located in Slovenia
Горењи Лог
Горењи Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′45.9″N 13°43′7.8″E / 46.129417° СГШ; 13.718833° ИГД / 46.129417; 13.718833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,01 км2 (1,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000227900000227,9 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Горењи Лог (словенечки: Gorenji Log) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.