Прејди на содржината

Подмелец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подмелец
Podmelec
Поглед на Подмелец
Подмелец is located in Slovenia
Подмелец
Подмелец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′52.2″N 13°48′35.9″E / 46.164500° СГШ; 13.809972° ИГД / 46.164500; 13.809972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,4 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000298300000298,3 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Подмелец (словенечки: Podmelec) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.