Прејди на содржината

Стржишче (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стржишче
Stržišče
Поглед на Стржишче
Стржишче is located in Slovenia
Стржишче
Стржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′48.5″N 13°55′21.7″E / 46.213472° СГШ; 13.922694° ИГД / 46.213472; 13.922694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна6,76 км2 (2,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000754500000754,5 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5242

Стржишче (словенечки: Stržišče) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.