Печине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Печине
Pečine
Skyline of Печине
Печине is located in Slovenia
Печине
Печине
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′21.1″N 13°49′52.7″E / 46.122528° СГШ; 13.831306° ИГД / 46.122528; 13.831306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна4,93 км2 (1,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000611000000611 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Печине (словенечки: Pečine) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.