Прејди на содржината

Постаја (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Постаја
Postaja
Поглед на Постаја
Постаја is located in Slovenia
Постаја
Постаја
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′36.6″N 13°45′51.1″E / 46.143500° СГШ; 13.764194° ИГД / 46.143500; 13.764194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,17 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000187500000187,5 м
Население (2020)
 • Вкупно99
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Постаја (словенечки: Postaja) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.