Воларје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воларје
Volarje
Воларје is located in Slovenia
Воларје
Воларје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′34.9″N 13°40′26.2″E / 46.209694° СГШ; 13.673944° ИГД / 46.209694; 13.673944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна4,09 км2 (1,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180599999180,6 м
Население (2020)
 • Вкупно249
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5220

Воларје (словенечки: Volarje) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.