Модрејце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модрејце
Modrejce
Модрејце is located in Slovenia
Модрејце
Модрејце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′46.6″N 13°44′28″E / 46.162944° СГШ; 13.74111° ИГД / 46.162944; 13.74111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172599999172,6 м
Население (2020)
 • Вкупно102
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Модрејце (словенечки: Modrejce) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.