Стопник (Толмин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стопник
Stopnik
Стопник is located in Slovenia
Стопник
Стопник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′32.2″N 13°53′5″E / 46.092278° СГШ; 13.88472° ИГД / 46.092278; 13.88472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна8,06 км2 (3,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000205300000205,3 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Стопник (словенечки: Stopnik) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.