Горски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горски Врх
Gorski Vrh
Поглед на Горски Врх
Горски Врх is located in Slovenia
Горски Врх
Горски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′4.5″N 13°52′32.6″E / 46.134583° СГШ; 13.875722° ИГД / 46.134583; 13.875722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна3,85 км2 (1,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000826500000826,5 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина3,6/км2 (9,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5283

Горски Врх (словенечки: Gorski Vrh) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.