Прејди на содржината

Логаршче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логаршче
Logaršče
Поглед на Логаршче
Логаршче is located in Slovenia
Логаршче
Логаршче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′8.6″N 13°47′12″E / 46.152389° СГШ; 13.78667° ИГД / 46.152389; 13.78667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаТолмин
Површина
 • Вкупна5,46 км2 (2,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000584299999584,3 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5216

Логаршче (словенечки: Logaršče) — населба во Општина Толмин во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.